Biserica Penticostala Peniel – Londra, este o Institutie materiala si spirituala care doreste sa slujeasca comunitatii romanesti din Londra. Numele Peniel vine din Scriptura mai exact din Genesa 32:30 – Cand dupa o noapte intreaga de lupta si de tensiune dintre Iacov si Dumnezeu, el ajunge sa fie numit Israel “Cel ce lupta cu Dumnezeu”, iar in urma acestei experiente Iacov pune un nume acelui loc Peniel care inseamna “Fata lui Dumnezeu”.

Viziune

1.Sa i se inchine autentic lui Dumnezeu – Ioan 4:24

2.Sa creasca spiritual in fiecare zi – 2 Petru 3:18

3.Sa duca Evanghelia la cei Nemantuiti – Matei 28:19,20

Istoric

Biserica Penticostala Peniel a luat fiinta intr-un grup mic de studiu in Hendon din luna Iunie 2012. Pe 2 Septembrie un grup de vreo 10 persoane au inchiriat Scoala Duminicala a Bisericii Salvation Army din Hendon Central, avand un program pe saptamana de la 17:30 pm. Dupa 5 Saptamani sala nu a mai reusit sa cuprinda credinciosii care veneau la programe. Acest lucru a dus la mutarea intalnirilor din sala Scolii Duminicale, in sala mare a Bisericii. In 25 Noiembrie am avut Deschiderea Oficiala a Bisericii, mai apoi in luna Ianuarie a anului 2013 am avut un Botez in Apa. In 17 Martie 2013, Biserica a intrat oficial in Cultul lui Church of God din Anglia. Multumim Domnului ca El ne-a ajutat pana aici si pana acum si ne rugam in continuare ca El sa dea mult progres si multa ungere peste Lucrarea Peniel.

Conducerea Bisericii

Tiberiu Pop

Tiberiu Pop – Pastor

Tiberiu Pop s-a nascut in orasul Satu Mare, in 10 Ianuarie 1977. Motto-ul lui este: Asa cum omida pentru a deveni un fluture frumos trece printr-o transformare profunda, la fel si omul care doreste sa intre si sa locuiasca in Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa fie transformat pentru a deveni...