Este nevoie de slujitori!

Fapte.6/2 Cei doisprezece au adunat mulţimea ucenicilor, şi au zis: Nu este potrivit pentru noi să lăsăm Cuvântul lui Dumnezeu ca să slujim la mese. 3 De aceea, fraţilor, alegeţi dintre voi şapte bărbaţi, vorbiţi de bine, plini de Duhul Sfânt şi înţelepciune, pe care îi vom pune la slujba aceasta. 4 Iar noi vom stărui necurmat în rugăciune şi în propovăduirea Cuvântului.
        Vremurile in care train ne impinge in fiecare  zi intr-o agonie de a munci pentru o viata pamanteasca in care ne dorim  un comfort, uneori cu prententi la standardele societăți in care trăim.
   Acum si aici este timpul sa ne gândim ca trebuie sa ne rugam ca El  sa scoată lucrători pentru Împărația Lui Dumnezeu, in biserica este nevoie de bărbați care sa fie :  ,,vorbiti de bine” o buna mărturie in biserica cat in exterior, o buna reputatie in trecut cat si in prezent, a unei vieti neprihanite, potrivit cu evaghelia Lui Hristos,,plini de Duhul Sfânt si intelepciune” adică sa slujească in puterea Duhului pentru a discerne voia Lui Dumnezeu, si sa vorbească cu o  inspirație si intelepciune  divina,pentru a ajuta nevoia fiecăruia.
    Daca îți doresti ca biserica sa fie o sursa a binecuvantari tale sufletesti atuci post si rugaciune pentru cei care sunt lucrători, si pentru cei pe care vor fii, ca sa fie oameni devotati, plin de dragoste, plini de Duh, plini de intelepciune, in slujba pe care  o  vor face. Amin
(Adrian  Groza)