Nevoia biserici: DARURILE DUHULUI SFÂNT

Darurile Duhului Sfant sunt :  1 Cor 12: 8-10. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;  altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh; altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.

Ca urmare a acestor daruri, iata ierarhia pe care Dumnezeu a instituit-o in biserica: 1 Cor 12:28. Si Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, invatatori; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor si vorbirii in felurite limbi.

Parca tot mai vizibil se  vede in biserica de azi ca aceste darurile ale DUHULUI SFÂNT  sunt tot mai putine prezente între noi, fără de care lucrarea Lui Dumnezeu nu poate fii  manifesta  între noi ne rugam ca Dumnezeu sa dea Darurile Duhului Sfant copiilor Săi pentru lărgirea Imparatiei Sale. Amin

Adrian Groza