Susținerea in rugăciune pentru frații investiți in slujba de diacon si prezbiter

Mt20/25. Isus i -a chemat, şi le -a zis:,,Ştiţi că domnitorii Neamurilor domnesc peste ele, şi mai marii lor le poruncesc cu stăpînire.
 26Între voi să nu fie aşa. Ci oricare va vrea să fie mare între voi, să fie slujitorul vostru; 27şi oricare va vrea să fie cel dintâi între voi, să vă fie rob. 28Pentru că nici Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci El să slujească şi să-Şi dea viaţa ca răscumpărare pentru mulți .

Trebuie sa fim cinstiti sa recunoaștem ca tuturor ne place sa fim serviți si slujiți, apreciați,dar cel mai mare model ce este si rămâne in univers este ca Domnul Isus a venit sa ne învețe ca  înainte sa fii  slujit, trebuie sa slujim tuturor, fiecare este chemat in lucrarea Lui Dumnezeu (Mt25:15)

Datoria  fiecăruia  crestin si membru a biserici este sa susținem in rugăciune pe cei ce lucrează in ogorul Lui Dumnezeu Pavel îndeamnă biserica si le spune –„Vă rugăm, fraţilor, să priviţi bine pe cei ce se ostenesc între voi, care vă cârmuiesc în Domnul şi care vă sfătuiesc. Să‑i preţuiţi foarte mult, în dragoste, din pricina lucrării lor.” (1 Tes. 5,12.13)

Ne rugam săptămana aceasta pentu cei ce vor fii investiți in slujba de prezbiter si diacon ,ca Dumnezeu sa binecuvânteze fratii  cu pasiune,har in slujire ,o dragoste curată si o inima plină de iubirea pentru toți oamenii si unitate in colaborare cu ceilalți slujitori mai ales cu pastorul bisericii ca sa fie de folos tuturor copiilor Lui Dumnezeu.

(Adrian Groza)